Patarimai dviratininkui mieste

Media_httpemptydotcom_dxich

Išsisaugojau šią nuotrauką prisiminimui :-) Tai mano pirmas 1000 km dviračiu miesto gatvėmis. Tiesa, tai nutiko kažkur liepos mėnesį ir dabar šis skaičiukas (bent jau paskutiniais trimis skaitmenimis) gerokai pasikeitė. Žinau, kad yra daug dėdžių ir tetų ant dviejų ratų mačiusių kelyje daug daugiau negu aš, bet vistiek norėčiau pasidalinti keliais pastebėjimais apie eismą ir saugumą mieste (ir kviečiu savo pastebėjimus išsakyti komentaruose):

 • Lenkti automobilius, troleibusus, autobusus ir t.t. galima tik iš kairės pusės ir įsitikinus, kad jie nesiruošia pradėti judėti.
 • Pavojingiausi kelyje – autobusai ir troleibusai. Bent jau man šį pirmą tūkstantį km. Todėl atidžiai stebėkite kaip juda šios didelės transporto priemonės, ypač pajudant iš stotelių ir lenkiant. siauresniuose ruožuose.
 • Itin atsargiai važiuokite pro stovinčius (priparkuotus) automobilius – neaišku ar iš ten neiššoks kur nors skubantis žmogus. Ypatinga atsarga būtina važiuojant iš keleivio pusės.
 • Prieš tai buvęs punktas galioja važiuojant pro bet kokius įėjimus/išėjimus, taip pat įvairius kampus (pvz. namo).
 • Jeigu tenka važiuoti keliu, neprisiplokite kaip įmanoma arčiau dešinės, kad ir kaip keistai skambėtų. Priežastis paprasta – jeigu jus kas nors spustels iš kairės, vienintelis kelias bus griūti. Be to, galite netyčia su pedalu užkabinti bordiūrą ar nepasilikti sau vietos aplenkti taip dažnai pakraščiuose pasitaikančių duobių ir šiukšlių.
 • Jeigu važiuojate keliu, mokėkite KET ir drąsiai jų laikykitės. Aišku,  budrumas būtinas, tačiau jeigu elgsitės aiškiai ir drąsiai (bet ne nutrūktgalviškai), vairuotojai jus priims kaip normalų eismo dalyvį, o ne kaip dar vieną eismui trukdantį objektą.
 • Pavojingiausi dviračių take – pėstieji, o ypač vaikai. Jeigu kiti dalyviai daugiau mažiau prognozuojami, tai vaikai per sekundės dalį gali pakeisti savo judėjimo kryptį kelis kartus :-) Dėl to visada net ir ramius vaikus aplenkiu labai iš lėto ir nors kelis kartus net ir tokiom salygom teko čiuožti, dar nė vienas dantis nebuvo nuskeltas į mano dviračio rėmą :-)
 • Važiuodami mieste turėkite skambutį, bet naudokitės juo “švelniai”, kai tikrai būtina. Asmeniškai, stengiuosi po skambtelėjimo visada nusišypsoti atsisukusiems, bent jau taip atsidėkodamas už užleistą kelią. Ir žinot – it works
 • Išmokite užkelti priekinį ratą važiuojant ant bordiūro – niekada negali žinoti kada toks išlys.
 • Būkite matomas, ypač pradedant temti ir tamsoje. Atšvaitai ant dviračio – smulkmė, būtina blykčiojanti ar nuolat šviečianti lemputė ir atšvaitas ant kūno.
 • Gerbkite visus sutiktus kelyje – jeigu jūs būsite malonūs, tai ir kiti blogu neminės dviratininkų. Visiems bus lengviau :-)

ATNAUJINTA:

 • Jeigu siauroje gatvėje akivaizdžiai automobilis negali jūsų aplenkti – geriau važiuokite taip, kad nė nekiltų mintis to pabandyti. Pastebėta, kad kai kuriems tai kerta per nervus, tačiau sveikata svarbiau.
 • g12:  mokėkite tinkamai stabdyti.
 • lfx: saugokitės žmonių su gyvūnais. Kelyje stenkitės būti nuspėjami. Jeigu įmanoma, važiuokite šaligatviu.

Tiek dabar prisimintų pastebėjimų iš daugmaž metų laikotarpio dviračiu mieste. Būkite saugūs ir aktyvūs!

18 thoughts on “Patarimai dviratininkui mieste

 1. g12

  Dar vienas galėtų būti: mokykitės stabdyti. Maždaug pusė man žinomų avarijų dviračiu buvo dėl nemokėjimo stabdyti.

  Reply
 2. lfx

  Dar pridėsiu – saugokitės žmonių su gyvūnais, tie ir bala žino ką sugalvos. O ypač fyfų su fyfašuniais – galima sulyginti su vaikais…Jei galite netrukdomi važiuoti šaligatviu – taip ir darykit, kelyje vairuotojams dažnai būna ir taip ką veikti.Kelyje stenkitės būti nuspėjami. Aš panašiai numyniau jau 1,5 kKm mieste ir pan, bet vis dar gatvės nesijaučiu smagiai :)

  Reply
 3. g12

  Dėl važiavimo šaligatviais turiu tokią nuomonę: nutikti gali bet kas, pagal KET ta nelegalu, o dabar madinga prisiteisti ir neturtinę žalą. Atsargiai :)

  Reply
 4. Edvinas

  Patarimo neišsakysiu, bet išsakysiu tokį nusivylimą dviratininkais.Ko norėti iš pesčiųjų ir vairuotojų, kad jie užleistų ir nesibrautų į dviračių takus, kai dviratininkai taip drąstiškai ir šiurkščiai lenda į pėsčiųjų erdvė. Pvz. kokio velnio dviratininkas turi teisę skambėti skambučiu-pasitraukite vokiečių gatvėje, kai po to už fontano link ŠMC toliau važiuoja viduriu podiumo, kai jo dviračio takas seniai nusuko į šoną. Jei jau norite važiuoti tarp pėsčiųjų – prašau, SAUGIU GREIČIU ir jei jums nėra pažymėto tako – pėstysis pirmenybė.Nesu prieš dviratizmą, bet kelis kartus buvau šiurkščiai kliūdytas pėsčiųjų take (kartą net labai siaurame, kur dviračiui nėra vietos) ir susilaukdavau komentarų – žiūrėk kur eini.O šiaip labai džiaugiuos kiek daug dviračių gatvėje pamatau kas rytą, ypatingai Gedimino pr. :)

  Reply
 5. Vidmantas

  Ačiū už pastebėjimus, tikiuosi nepyksit, kad pridėjau prie savo rašinėlio :-) Taip pat ir pats dar vieną punktą prisiminiau…g12, o kaip reikia gerai stabdyti? Gal ir pats dar nemoku :-)Edvinai, aišku, pasitaiko įvairių personų ir tarp automobilių ir tarp dviračių vairuotojų – net ir su geriausiais norais vistiek tokių atsiras.O šiaip manau vėliau dar brūkštelsiu keletą patarimų tiek vairuotojams, tiek pėstiesiems – pasitaiko būti visose barikadų pusėse :-)

  Reply
 6. Inga

  Smagu, kad Lietuvoje pamažu jaunimas pripranta prie dviračių, tik gaila, kad tam nėra sukurta tinkama infrastruktūra. Visada Lietuva gali imti pavyzdį iš Olandijos – čia pagrindinis eismo dalyvis yra dviratininkas, o visi kiti turi jo saugotis. Beje, jiems net takai yra atskirai nutiesti. Va, kai pasieksim tokį lygį, tai tokių atsargumui užtikrinti taisyklių nereiks.

  Reply
 7. g12

  Vidmantai, pabandysiu taip trumpai sureferuot, bet tik gairės, nes tema plati :)Principas toks – stabdžiai yra galinis ir priekinis. Kai stabdai masės centras slenkasi priekin iš to išplaukia, kad galinės padangos sukibimas ir stabdymo jėga mažėja, o priekinio didėja. Taigi pagrindinis stabdis yra priekinis, bet. Bet yra tas, kad toliau stabdant masės centras dar labiau slenkasi priekin ir dviratininkas virsta per vairą. Taip būna kai avarinėj situacijoj tiesiog užspaudi "iki galo" rankenėlę. Šiaip jau apie stabdymą pakankamai medžiagos visomis kalbomis, kas netingit pasidomėkit. Aš, tiesa, susidomėjau po pirmo vertimosi :)

  Reply
 8. banditaz

  Dėl skambučio iš pėsčiojo pusės – skmabinti juo iš kuo toliau. Kai slenki sau ramiai ir vos ne už 5-10 m tau pasambina, elementariai išsigasti ir nė nebežinai kur dėtis. Blgoiausia būna, kai eina daugiau, negu vienas žmogus. Tad patarimas – jei jau numatot kliūtį iš tolo, stenkitės įspėti LABAI IŠ TOLO, :-)

  Reply
 9. egidijusk

  pridursiu dar iš savo patirties:- dėvėkite šalmą, užteks vieno karto, antro gali ir nebeprireikti. dviračio taip pat jau gali nebeprireikti.- apsiginkluokote ramybe ir kantrybe: pėstiesiems esate per greitas, vairuotojams per mažas – todėl visiems nepastebimas.- mobiliuoju važiuojant geriau nekalbėti, o jei jau taip atsitinka, įsitikinkite,kad laikote mobilų kairėje rankoje, kad jei reiktų staigiai stabdyti, stabdytumėte galiniais stabdžiais. – jei važiuojate dviračių taku, turėkite omenyje, kad ten yra greičio "erelių" , ir važiavimo trajektorijos staigiai geriau nekeisti:-)

  Reply
 10. Rytis

  Apvžiuojant stovintį automobilį laikykite automobilio durelių ilgio atstumą nuo automobilio. Išlipantys iš automobilio dairosi tiktai ar neatvažiuoja automobilis iš galo, o dviratininkų jie nepastebi ar nenori pastebėti. Be to pro galines dureles išlipantys keleiviai net ir nalabai turi galimybės ir įpročio tai pastebėti. Teko vieną kartą atsitrenkus į staigiai atsidariusias dureles taip skristi per vairą, kad po to visą ateinantį mėnesį programavau viena ranka :)

  Reply
 11. Rytis

  P.S. net nesistenkit įžiūrinėti ar kas nors mašinoje sėdi. Tai reikalauja per daug dėmesio ir vistiek dažniausiai nieko nepastebėsit.

  Reply
 12. Bunnybrains

  Man visada galvoje kirbėjo klausimas: ar dviratininkas pagal KET lygiavertis eismo dalyvis automobiliui? Ar avarijos atveju būtų žiūrima kaip į dviejų transporto priemonių avariją ar į automonilis vs. pėstysis?Dviratininkai gražu mieste. Kartais aišku panervuoja, kad viduriu juostos važiuoja 30-40 km/h, na be palauki galimybės aplenkti ir vaziuoji toliau. Aš už daugiau dviračių takų, nes, mano nuomone, dviračiui gatvėje per pavojinga. Pasekmės automobiliui važiuojančiam 50-60 km/h kliudžius dviratininką būtų labai liūdnos.Pačių dviratininkų visokių yra: ne kartą buvau nepraleistas dviratininko išvažiuojančio iš šalutinio kelio. Dažnai naglai lekia, o tu stabdyk. Prisipažinsiu, kad kartais kyla noras šįkart nestabdyti ir teisintis, kad iššoko, nemačiau ir pan.Ne kartą mačiau sankryžą kertančius degant raudonam šviesoforo signalui, važiuojančius įstrižai sankryžos ir pan.

  Reply
 13. Paulius

  Iš savos patirties:- Važiuokite su šalmu. Tai pagerina, jei krisit. Ir netaupykit, nes blogas šalmas gali tik pabloginti.- Važiuokite su apranga, jei yra galimybė (šortai bei marškinėliai, tam pritaikyti). Iškart „O, čia sportininkas“, tai rimtai ir žiūri. Ne, aš ne sportininkas, bet važiuoti su apranga ir jausti, kad nežiūri kaip į mažą paauglį, kuris tik draskosi — lengviau važiuot.- Geriausia važiuoti kartu su automobiliais (greičiu), jei yra galimybė (stabdžiai, gearringas, kelio danga). Taip netrukdoma, o jei nėra — laikytis kuo arčiau šaligatvio.- Nebandyt mojuot draugam, stabdyt pe jokio perspėjimo (kai prieky kliūčių nėr), prieš stabdant, artėti prie pačio krašto. – Jei jau krenti, vairą paleisti ir griūti taip, kaip patinka. Kartą tiesiog peršokau vairą, o visa jėga buvo ant pedalo (į asfaltą). Sėdau toliau ir važiavau. Kitą kartą kritau su dviračiu — užpakalis nutarkuotas, grandinė susipynus.- Važiuoti TVARKINGU (dar kartą — <b>tvarkingu</b>) dviračiu. Girgždantis, barškantis, nesuveržtas reikiamose vietose man kelia pasibjaurėjimą. Kai kartą vairą sukau, o sukosi (čia aišku, su senu kinietišku taip nutiko) tik vairas (kolonėlė pjovė grybą), tai padariau išvadas, kad geriau pasitikrint stabdžius, varžtus prieš važiuojant.. :)Čia turtingesniems vairuotojams — naudoti hidrauliką. Neaišku, kada troselis nutrūks, užsikirs, ar dar kas..

  Reply
 14. Quantum

  Man kelis kartus dviratininkai yra įvarę nemažai baimės, kai jie, nors ir pėsčiųjų perėjoje, bet įvažiuodavo į gatvę pakankamai didelių greičių.Važiuodamas prieš pėsčiųjų perėją vairuotojai tikrai nežiūri kas ką veikia už 5 ar 10 metrų nuo gatvės. Tokių dviratininkų "matomumas" labai sumažėja jei aplinkoje vaikšto daugiau žmonių ar prie pėsčiųjų perėjos pastatyti automobiliai.

  Reply
 15. Vaidas

  Svarbiausia taisyklė – nevažinėkit po velnių šaligatviais. Tai pėsčiųjų vieta. Jei jau tenka kokį galiuką juo pavažiuoti, tai nors važiuokite lėtai, labai lėtai. Dar keletas mano patarimų: naudokite pirštines (štangisto ar dviratininko) – kai krisi, mažiau skaudės. Vasaros metu nepakenktų ir alkūnių apsaugos – juk ir ant jų krenti, o megztinį palikai namuose.tamsoje būtinai turėkite šviesos šaltinį. O tai kitas toks pat dviratininkas įvažiuos (kas, kad abu su atšvaitais/liemenėm).

  Reply
 16. Džiugas Baltrūnas

  Norėtųsi patarti – gerbkite kitus eismo dalyvius, laikykitės KET ir jūsų kelionė bus saugi. Deja, mūsuose (čia turiu galvoje Lietuvą ir kaimyninę Lenkiją) realybė tokia, kad bet kokios transporto priemonės (įskaitant dviratį) vairuotojo pagrindinis uždavinys – bandyti atspėti, kaip pasielgs kitas eismo dalyvis. Kas gyvenate Vilniuje ir kursuojate Oslo gatve, žinote dabartinę situacija tiek su kelio ženklinimu, tiek realius, o tiksliau, nuspėjamus kelio ženklus, kuriais nerašyta tvarka vadovaujasi vairuotojai. Principai (tokie, kaip aš laikausi KET ir apsišikit) yra labai gerai, tačiau jų kaina gali būti per didelė. Kitaip tariant, lygiai taip pat, kaip saugiai vairuojantis automobilį ir važiuodamas pagrindiniu keliu vairuotojas sankryžoje apsidairo, ar netyčia iš kairės ar dešinės neatskrieja obuolys (o juk galėtų to nedaryti – tiesa?), lygiai taip ir dviratininkas prieš bet kokį manevrą turėtų įvertinti situaciją. Nes juk kas iš to, kad pagal KET buvai teisus – lavonas teisme juk nėra nei fizinis, nei juridinis asmuo.Vienintelis dalykas, kam norėčiau pritarti ir apie ką svajoju – tai atšvaitai, kuriuos dėvėtų tiek piestieji, tiek dviratininkai (o tuos, kurie tamsiu paros metu jų nedėvi, aš vadinu kėgliais), tačiau tai labai susiję su mūsų mentalitetu ir ta pačia pagarba kitiems eismo dalyviams. Prieš porą metų teko būti šiaurinėje Norvegijoje (virš Tromso, ten nuo spalio iki balandžio yra poliarinė naktis) – ten net šuniukai aprengti šviesą atspindinčiom liemenėm. Deja, mūms iki to toli taip, kaip ir iki šiukšliadėžių mūsų pačių gyvūnėlių ekskrementams.Vakar vakare teko grįžti iš Valkininkų, ten ant sankryžos ties posūkiu į Matuizas mačiau avariją – automobilis nutrenkė dviratininką. Sprendžiant iš dviračio formos ir amžiaus, greičiausia jis neturėjo jokių žibintų, o tai leidžia spėti, kad ir pėstysis niekaip neatsispindėjo. Tačiau čia labai svarbu neturėti išankstinių nuostatų (iš serijos: tamsus dviratininkas pats kaltas), o suprasti, kad nelaimė yra nelaimė ir mūsų visų pareiga yra stengtis tos nelaimės išvengti.Gero ir saugaus kelio visiems!

  Reply
 17. Vidmantas

  Didelis AČIŪ visiems pasidalinusiems savo patirtimi! Ir aš pats naujų tiesų "pasisėmiau" :-)

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *