Ruby 1.9 – iššūkis bendruomenei

Media_httpemptydotcom_nsaqt

Pirma stabili Ruby 1.9 versija pasirodė sausio pabaigoje. Ši versija atsinešė daug ilgai lauktų naujovių ir pataisymų, tarp kurių žinomiausi ko gero yra spartos gerinimas, native thread’ai, m17n (multiling… tas ilgas žodis). Iš esmės matz atliko savo dalį į pasaulį paleisdamas šią Ruby versiją be trūkumų, dėl kurių į šios kalbos pusę skriejo daugiausiai kritikos. Dabar laikas savo darbo imtis mums kuo greičiau pereinant prie masinio 1.9 versijos naudojimo.

Kodėl tai svarbu? Kalbos patrauklumas naujokams ir patyrusiems – ištaisytos didžiausios Ruby kamuojančios bėdos. Turėti dvi nesuderinamas versijas šalia – nemaža problema, ypač kodo veikimo aplinkos prasme ir besimokančių žmonių atveju. Galime pjauti visą susigulėjusį blogį iš pat šaknų arba dar ilgai tąsytis su 2003 metais pasirodžiusia 1.8.Viena bėda ta, kad Ruby bendruomenėje sklando gandas, kad 1.9 yra tik “preview” kada nors pasirodysiančiai 2.0. Aš taip pat tikėjau šita nuomone beveik iki pat 1.9.1 išleidimo. Tai – klaidingas požiūris – 1.9.1 yra normali stabili versija – svarbu tai suprasti visiems, programuojantiems šia puikia kalba. Nelyginis skaičius antroje pozicijoje nereiškia, kad tai development & testing versija.Iš savo “senų dienų su PHP” pamenu kiek buvo vargo su PHP perėjimu iš, sakykim, nekokios 4 versijos prie 5. Uždaras ratas, kai serveriuose niekas naujosios nediegia, nes nedaug kas programuoja, o niekas neprogramuoja, nes serveriuose nepalaiko. Šiuo atveju turime galimybę apsivalyti ir vienu ar keliais žingsniais persikelti į aukštesnį lygį. “Zen and the Art of Programming” perėjimą prie 1.9 vadina didžiausiu iššūkiu bendruomenei 2009-aisiais.Tai ką daryti? Susipažinti su pakeitimais, įsidiegti ir padėti gems’ų ir plugin’ų autoriams kilstelti savo projektų compability iki 1.9 versijos. Pranešti apie veikiančius ir neveikiančius paketus. Neskleisti gandų, kad 1.9 – tik testavimo versija :-)Tikiuosi, kad metų pabaigoje jau bus galima skaičiuoti viščiukus – sėkmingai perkeltus projektus į Ruby 1.9.P.S.: RubyConfLT 2009 – balandžio 19 Kaune! Tarp temų – ir apie 1.9.

4 thoughts on “Ruby 1.9 – iššūkis bendruomenei

 1. Saulius Grigaitis

  Sunkiai lipsim ant 1.9 ir kažin ar išvis užlipsim. Žmonės jau susigyveno su 1.8 džiaugsmais ir vargais, o iš esmės 1.8 yra pakenčiama versija. Kadangi versijos nėra tarpusavyje suderinamos, tai visos ekosistemos (kuri jau gana išsiplėtojusi) migravimas yra labai skausmingas.

  Reply
 2. Vidmantas

  Sutinku dėl skausmingumo ir susigyvenimo, tačiau tikiuosi, kad ant 1.9 visgi užlipsim. Pernelyg stiprus prisirišimas prie 1.8 iš esmės yra senbuvių dinamikos klausimas. Visi suprantam, kad svarbiausias faktorius yra svarbiausių suderinamų gems’ų ir pluginų kritinės masės sudarymas… Jeigu bendruomenė bus pasyvi ir neįdės pastangų, tai be abejo ir Ruby 2 taip galime sulaukti. Bet tada – kas? Vistiek pokytis – dabar ar vėliau – turės įvykti ir, mano nuomone, kuo greičiau bus pasiekta ta kritinė masė, tuo mažiau skausmingas tas perėjimas bus.

  Reply
 3. » Įspūdžiai iš RubyConfLT 2009 // Vidmantas // emptydot.com

  […] Ruby 1.9 pristatymas. Labai reikalinga tema, tačiau be to ką Eimantas papasakojo pritrūkau kelių labai […]

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *