Literatūrinis auklėjimas mokykloje – fail…

Media_httpemptydotcom_fstej

Tik paskutiniu metu toptelėjo į galvą, kad savo tikrojo ir tiesioginio tikslo literatūrinis auklėjimas mokykloje visiškai nepasiekė. Kalbu visų pirma apie save, tačiau iš akies tai galioja ir kitiems 90% mano draugų.Tikrąjį literatūros pamokų tikslą laikau norą išugdyti pomėgį knygai. Padėti atrasti mėgstamus autorius, stilius ir žanrus, aprodyti įdomiausią klasikinę literatūrą, pajusti tikro rašytojo žodžio galią.Tačiau tik dabar, jau praėjus keliems metams po vidurinės baigimo, tik valios pastangomis pradedu spausti save, jog yra pilna vertingų knygų, kurias galėčiau ramiai perskaityti ir paturtinti savo vidinį pasaulį. Deja jaučiuosi taip, lyg manyje būtų įskiepyta knygos sąvoka kaip “sunkus darbas”, “namų darbai”, “privaloma perskaityti” – to šešėlio labai sunku atsikratyti. Galvoje apie tai galvojant kyla sąvoka “šleikštulys, alergija grožinei literatūrai”. Skamba baisiai? Man taip pat. Aš pats suvokiu tokio įskiepio beprasmybę, tačiau kažkokia sklendė užsukta ir kol kas sunkiai sekasi ją atlaisvinti.Ačiū už tai skrieja interpretacijoms, literatūros vadovėliams, lietuvių k. kurso programos rengėjams, ekspertams ir mokytojams, kurie įsitikinę, kad mokinys privalo interpretuoti taip, kaip jie tą kūrinį suprato. Kitos nuomonės nėra ir negali būti. Pats neteisingiausias klausimas kalbant apie kūrinį yra “ką autorius turėjo galvoje?”, į kurį nėra atsakymo, tačiau to buvome klausiami kiekvieną pamoką. Niekas niekada neklausė kokias emocijas sukėlė ir ką mano galvoje pagimdė toks išgyvenimas. Atsakymas “neįdomu, neaktualu” vertinamas tik neigiamai. Interpretacijoje egzistuoja tik viena teisinga nuomonė, o toks kūrinys ilgainiui tapo gerai vertinama štampofke. Štai ir rezultatas.Tiesiai šviesiai – jaučiuosi traumuotas literatūrine prasme.Bet gal pavyks išsigydyti.

13 thoughts on “Literatūrinis auklėjimas mokykloje – fail…

 1. Artūras Šlajus

  Pilnai pritariu. Atsimenu kai parašydavau tikrai gerą (mano nuomone) interpretaciją – gaudavau 5 arba 6. Kai per mokyklinį egzaminą parašiau totalią pievą (mano nuomone), tai gavau 10 ir po to klausiau savo lietuvių mokytojos pagyrų kaip aš šauniai pavariau…Yeah, right :)

  Reply
 2. medwezys

  O aš nepritariu. Pritariu tam, kad galbūt dauguma mūsų turėjo mokytoją, kuri pati nesuprato ar nemokėjo paaiškint, kas yra interpretacija ir ko reikia mokyti per literatūros pamokas. Kaip pats supratau iš savo mokytojos, ką autorius turėjo galvoje nėra vienareikšmis klausimas, nors dažnai ir reikalaujama vienareikšmio atsakymo. Apie jo teisingumą palikim spręsti filologams literatams. Pats susidariau nuomonę, kad interpretacija gali būti idomi, nes norėdamas suvokti prasmę turi žinoti istorinį kontekstą, autoriaus pažiūras ir pan. Kai visa tai suvoki ir logiškai susieji, ir atsakimas tada atrodo vienas. Reikia prie to pribręst, kas ne visiems yra įdomu (tame tarpe ir man). Pats iš to, ką reikalavo mokykloj perskaičiau labai mažai, užtad miestelio bibliotekoj perskaičiau visas ten buvusias sci-fi ~200 knygų ir dabar radęs laiko nuo matematinių knygų ir kodinimo manualų skiriu laiką popierinėms sci-fi knygoms :)

  Reply
 3. Vidmantas

  Ką aš tiksliai turiu galvoje galiu pasakyti tik aš pats :-) Džiaugiuosi, kad tau pasisekė labiau, bet juk pats sakai, kad iš to ko reikalavo perskaitei labai mažai ;-)Artūrai, man lygiai taip pat būdavo su sau patinkančia interpretacija…

  Reply
 4. Napalias

  Man kngygos pasidare melesnes prajeos keliems metaip po vidurines baigimo. Kas duoda interpretacija kaip minejo kazkas tai popsines stampofkes kur nepripazystmas kitas mastymas. Kai kurios vadovelinies interpretacijos priverstu apsiverti karste rasytoju. Litereturoje iskraipoma zodzio "interpretacija" reiksme. Dalis verciamu skaityti knygu yra slamstas. Nesuprantu kokio reikalo man brukama zemaite. Tesingas A. Ramanausko pasisakymas buvo. Per tokias neidomes knygas esi priverstas nematyti geru. Dali knygu kuriu reikejo perskaityti mokloje dabar skaitau dabar savo noru. Kas per prievarta verciama, praranda verte :)

  Reply
 5. Vidmantas

  Nežinau, asmeniškai rašytojams dėl to kad jie išrinkti į mokyklinę programą kažkokios neapykantos nejaučiu ;-)

  Reply
 6. Žilvas

  mokyklą senokai baigiau ;) virš 20m.skaityt mėgstu ir tą darau nuolat nuo vaikystės, nežiūrint į atkaklias mokytojų pastangas…matau, kad sistema nepasikeitė.Skaitė seneliai, tėvai, mano vaikai skaito.Iš šeimos įpročiai ateina.

  Reply
 7. ignieška

  Man rodos, kad literatūros pamokos čia niekuo dėtos.. Mat pomėgis skaityti iš(si)ugdomas anksčiau nei prasideda interpretacijos. Šeima, draugai daug ką lemia. Aišku, bėda, kai mokytoja(s) nesugeba įkvėpti, bet daug kas ir nuo paties priklauso. Pvz., man buvo iki gyvo kaulo įgrisę V. Mačernio "Vizijų" interpretacijos – kiekvieną pamoką iš eilės! Bet šis poetas vis tiek mano mėgiamųjų sąraše.

  Reply
 8. Vidmantas

  Iki minėtų ‘mokymo’ priemonių taikymo mokykloje tikrai noriai skaičiau, bet pabaigęs vidurinę tas noras apgaravo ne tas žodis. Aišku, lengviausia kaltinti kitus, bet man atrodo, kad nenoras daugiau skaityt ne iš mano pusės, o iš susiformavusios knygos nemylėjimo politikos, atsiradusios mokykliniam suole.

  Reply
 9. Martynas

  Primenu mano vienas buvęs klasiokas gal 9toje klasėje pareiškė, kad nėra per gyvenimą perskaitęs nė vienos įdomios knygos. Tos kelios, prievarta įgrūstos ale "būtinos perskaityt" knygelės meilės literatūrai neišugdė.Kažkur užsieny esu girdėjęs mokyklose būna skaitymo valandėlės, kai mokiniai skaito laisvai (na, kad ir iš sąrašo) pasirinktą literatūrą. Aišku, iš kokio Hario Poterio naudos ne tiek iš Donelaičio metų, bet vien supratimas, kad knygos gali būti išties įdomios yra sveikas.Baigęs mokyklą perskaičiau ne vieną knygą, kurią skaičiau ar turėjau skaityti pagal programą. Skaitant ne todėl, kad už dviejų dienų atsiskaitymas, neskubant, mėgaujantis pačiu procesu ir rezultatas kitoks :)

  Reply
 10. Gediminas

  Kiek save prisimenu – akyse iškyla knygų pilnos lentynos namuose. Pirmąją perskaičiau 6 m. "Lapės gyvenimas ir mirtis" (Pietario). Paskui ėmiausi pasakų. Iki 12 m. buvau perskaitęs apie 150 knygų (daugelį jų – po kelis kartus). Klasiokai net ne stebėdavosi, nerandu žodžio, pamatę tokius sąrašus.Mokykloje taisyklių nesimokiau – jos susiformavo beskaitant knygas. Rašinius variau ramiai ir atsipūtęs – mažiau 4(8) negaudavau. Mokytoja buvo netgi labai šiaip sau. Skaitau ir dabar. Dukra 7 m. – jau perskaičiusi Harį Poterį (visas knygas) po tris kartus. Bet kokią knygą "suvalgo" per dieną dvi. Ne mokytojai ar mokykla kalta. :)

  Reply
 11. Darius

  Pritariu. Nors esu dvyliktokas į literatūros pamokas einu kaip į kančią. Apie interpretacijas iš vis net nenoriu kalbėti, mano nuomone, protingas ir išsilavinęs vaikas turėtų rinktis rašinį (nors mokytojų nuomonė kategoriškai skiriasi!!!). Palyginimui: visose interpretacijose gali rašyti tą patį: laikas, aplinka, vertybės, problemos, veikėjas, būsena ir t.t. tiesiog sudėk į šiuos rėmus pasiremiant tekstu ir viskas – turi interpretaciją. Kai tuo tarpu rašinyje turi parašyti mažiausiai 6 kontekstus, iš kurių 4 turėtų būti kultūriniai (knygos, filmai, citatos, mintys, spektakliai, etc.) Tad klausimas, kas daugiau turi galvoje bei patirties rašydamas – interpretantas ar rašinystas? :)

  Reply
 12. Ugnius

  Iš dalies pritariu. Nemanau, kad mokyti interpretuoti nereikalinga, tačiau manau, kad pasirinktas blogas metodas, kurį gan tiksliai tu ir aprašei.Mokyklą baigiau prieš 5 metus. Vaikystėje iki 9 klasės kai nebūdavo visokių sąrašų skaitydavau tikrai nemažai. O iš 9-12 klasėje buvusių knygų sąrašo perskaičiau gal kokias 2 ir neskaičiau būtent todėl, jog požiūris buvo toks, kad jei tai privaloma mokykloje tai man bus neįdomu :D O dar tos interpretacijos… Palaipsniui tai peraugo į visišką neskaitymą.Iš naujo knygas atrandu tik dabar, penki metai po mokyklos baigimo, pradėjau po truputį skaityti ir supratau ką iš tikrųjų gali duoti knygos. Skaitau tai ką pats noriu, tačiau prisiminus tuos mokyklinius sąrašus ten tikrai buvo daug kas vertingo ir manau prie kai kurių dar sugrįšiu…

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *