Ekonomikos krizė IT sektoriuje

Prieš kelias savaites Oracle PL/SQL dėstytoja paklausė, ar dar nejaučiame ekonomikos krizės padarinių ir pasiguodė, kad dėl sumažėjusių darbų apimčių iš jų įmonės teko atleisti dalį darbuotojų. Tokiu laikotarpiu kiekvienas pramonės sektorius analizuoja situaciją kaip persiskirstę ar sumažėję užsakymų/pinigų srautai paveiks jų verslą. Norėčiau pamąstyti, kas bus su informacinių technologijų vystymųsi krizės laikotarpiu ir galbūt po jos.Tokioje situacijoje itin aktualus verslo optimizavimas – čia į areną iššoka įmonės, siūlančios tokius produktus. Visgi lėšų stygius stygius užsakovus verčia persvarstyti pasirinkimo kriterijus – nuolatinio kilimo metu neinvestuoti į optimizaciją arba investuoti į pernelyg brangius sprendimus negrasė dideliu finansiniu sukrėtimu. Tad tokiom aplinkybėm akivaizdžiai “ūgtelėja” IT aptarnaujančios įmonės pasirinkimo formulėje kintamasis produktyvumas.Apskritai, galima sakyti, kad agility + productivity-oriented technologies + open source trijulės taikymas duotų geriausių rezultatų tokiam laikotarpyje. Kol didelėms įmonėms sudėtinga persiorientuoti vien dėl jos dydžio, tai mažosios gali puikiai išnaudoti susidariusią situaciją.

Taigi akivaizdu, kad labiausiai dėl krizės nukraujuos labiausiai “popieriniu” procesu, brangiais įrankiais ir neproduktyviomis technologijomis besiremiančios įmonės. Pavyzdžiui, Oracle licenzija vienai darbo vietai – $350, visoms – $17 500; Microsoft SQL Server 2005 – $3,700; Microsoft Windows Server 2003 – $1,199 (max. 10 darbo vietų) ir panašiai. (Su šia kaina gaunate pliką produktą, su kuriuo dar nieko negalite atlikti – reikia dar ir… programuoti)

Tie, kurie gąsdina, kad dabartiniai IT studentai pabaigę studijas neturės darbo, nes rinka užplūs atleisti darbuotojai su didele patirtimi yra iš dalies teisūs, iš dalies klysta. Teisūs, nes taip gali nutikti, kad dalis senbuvių nebeturės darbo vietos. Iš kitos pusės pats laikas teisingai pasirinkti naudojamas technologijas, o ne rašyti reprezentacinius puslapiukus “pliku” PHP. Jau seniai programuotojų darbo laikas brangesnis už geležį, o pasikeitus dar ir ekonominei situacijai pats laikas peržiūrėti technologijų pasirinkimą – mums, studentams, ir įmonėms.

Laimės tie, kurie sėkmingai pakinkys tokius įrankius, kurie orientuoti į produktyvumą ir su savimi nešasi agile metodiką. Galiu kalbėti tik iš web development pusės, tad sąžinė neleidžia nepaminėti Ruby on Rails, Django, Symfony. Rails bendruomenė apskritai krizę vadina “Opportunity” [2] [3], siūlyčiau paskaityti.

Pasaulio pabaigos nėra – krizė negailestinga vieniems, tačiau taip rinka greičiau atsiveria kitiems, pasiruošusiems. Į kurį traukinį papuoli tu?

9 thoughts on “Ekonomikos krizė IT sektoriuje

 1. SS

  Turiu labai stiprią nuomonę, kad krizė visų pirma kirs smulkiom web kontorėlėm, pastaruoju metu itin sėkmingai užsiiminėjusiom visokių NT agentūrų tinklapiais, o kas dabar darosi su NT agentūrom visi puikiai mato ;) Apie Oracle ar MS gresiančias problemas kalbėti gana drasu, kadangi čia teka žymiai daugiau srovių nei atrodo iš pirmo žvilgsnio – babkės ten kad ir didelės, bet mokamos toli gražu ne už orą. RoR kolkas turi pakankamai rimtų techninių problemų (stability, deployment), kad PHP analogas CakePHP atrodo žymiai priimtinesnė alternatyva ;)m/

  Reply
 2. Vidmantas

  Dėl smulkių tokių firmelių pilnai pritariu ;-) Dėl MS ir panašiai – suprantu, bet akivaizdu, kad Oracle JAU susiduria su problemomis, bent jau Lietuvoje. Dėl Rails tikrai paprieštarausiu – tokių problemų kokias vis mini tikrai nebėra (nebent 45Lt/mėn įmonei yra dideli pinigai?)

  Reply
 3. SS

  O dabar eik ir įtikink bet kurios kontoros šefą, kad jam vietoj 10Lt/mėn reikia mokėti 45 ;) Iš biznio pusės – jokių pranašumų. Anyway čia perdaug plati tema susirašinėt komentaruose, bet aš neabejoju, kad ateitį stipriai pakeisi savo nuomonę. Arba tapsi fanatiku su kuriais šnekėt išvis sunku ;))

  Reply
 4. Vidmantas

  SS, esi profas, bet žiūri tik iš vienos pusės :-) Kontoros šefui aktuali produkto kaina, ne tik išlaikymo, o jei tarkim dideliam projektui sutaupome 20%, tai to skirtumo užteks N metų hostingo padengti. Be to, jau yra Rails shared hostingas, kur gali išsitekti už tą pačią kainą, tik gaila dar ne Lietuvoje. Nesakau, kad Rails tinka visais gyvenimo atvejais. Dirbu su Rails kiekvieną dieną ir realiai nematau nei stability, nei deployment bėdų, nebent galvoju ne apie tą patį ką tu :-)

  Reply
 5. SS

  Ar tu tikrai įsitikinęs dėl produkto kainos ženklaus sumažėjimo? Ir įdomu su kokiu sprendimu lygintum? Tik ką labai didelį projektą padarėm su grynai JAVA (jsp/jstl, hibernate) ir drasiai sakau, kad su Rails nebūtume to padarę nei greičiau, nei pigiau :)O šiaip tikrai stengiuos pažvelgt visapusiškai, tai tuo pačiu ir nesakau, kad Rails ir gaidys… tiesiog tai nėra panacėja, kaip daug kas įsitikinęs. :)

  Reply
 6. Vidmantas

  Esu įsitikinęs, kad darbas su Rails produktyvesnis negu didžioji dalis dabar rinkoje esančių produktų, o galutinę projekto kainą, pats žinai, daug kas įtakoja. Vėlgi, priklauso nuo aplinkybių, ar tikrai Rails tinka situacijai, ar kas nors išliošiama – reikia vertinti, kaip ir minėjau. O panacėja nėra ir nebus nė vienas įrankis. Mano noras būtų tik atremti dažnai iš senovės pasirodančius mitus apie Rails, pvz. "Rails can’t scale" ar "deploynimas – didžiausias įmanomas vargas", kuriuos dažnai pradeda skleisti asmenys (netaikau į tave), kurie apskritai apie Rails tik kažkada kažkur girdėjo. Ir tokie mitai stabdo gero įrankio plitimą Lietuvoje, nors, pvz. kitose šalyse prasidėjus krizei (tokia buvo įrašo tema :)) skelbimų siūlančių Rails programuotojų darbą padidėjo keliskart. Apskritai, krizės terpė yra palanki naujoms, produktyvioms idėjoms greičiau išlįsti į rinką.

  Reply
 7. SS

  Produktyvumas didžiąja dalimi priklauso nuo turimų įgūdžių, be to – ne viskas juk vien produktyvumu matuojama. Galutinio kodo readability dar svarbesnis faktorius – juk kažkas jį poto skaitys ir maintain’ins (beje, skaitomas kodas ŽYMIAI dažniau nei rašomas… ;).Ai nu – susitiksim kada gyvai, padiskutuosim.P.S. aš tau skolingas KATEDROS cd ;)

  Reply
 8. Vidmantas

  Taip, visi žino džiouką su WTFs/minute :-) Katedros CD laukiu nesulaukiu ;-)

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *