Ar tikrai žmogus > gyvūnas?

Media_httpemptydotcom_cfqee

Dar kartą pasvarstyti, ar tikrai įžymioji nelygybė “žmogus > gyvūnas” yra teisinga, priverčia atėjęs pavasaris. Kiekvienas, iškėlęs koją iš namų tikrai matote – krūvos šiukšlių visuose įmanomuose patvoriuose ir pakampėse. Ne šiaip šiukšlės, o buteliai, šukės, padangos, buitinių prietaisų dalys ir kitos civilizacijos liekanos. Pagrindiniai keliai ir takeliai sutvarkyti, tačiau kviečiu įžengti į šalia stūksantį miškelį. Būkite atsargūs, nes mūsų, žmonių, “gėrybėsgrasina visų įmanomų gyvybės rūšių sveikatai.Šukių nukloti miesto žalieji plotai verčia abejoti žmonių sąmoningumu. Ar tikrai visi suprantame, kad šiukšlindami sau po kojomis, šikame ten, kur gyvename? Ko gero labiausiai šokiruojantis vaizdinys, atsikriausčius į Vilniaus Žemųjų Panerių rajoną, buvo palei daugiaaukščių namų balkonus nusidriekusios maisto atliekų ir pakuočių krūvelės. Teko matyti ir pro langą išskriejantį batoną. Deja, panašių vaizdų tenka užfiksuoti beveik visur, kur lankausi. [Tik tik, prieš 15 minučių, vaikščiodamas lauke išgirdau kaip butelys bumteli į minkštą žemę, o kokiame 3-4 aukštę skubiai užsidaro balkono langas.]Vaikštant su šunimi po mišką stebiu jo elgseną. Užėjus “reikalui” keturkojis bėga kuo toliau nuo takelio ir, jeigu vaikštome po žinomą teritoriją, dažniausiai viską atlieka toje pačioje vietoje. Tuo tarpu mes, žmonės, nesugebame pasinaudoti sukurta vieninga šiukšlinimo sistema – šiukšlių dėžėmis, konteineriais ir panašiai, o dergiame tiesiog po savimi. Net kiaulės atlieka nešvarius reikalus tik viename gardo kampe. O žmogus skleidžia šukes visur, kur eina, ir atrodo, kad visai nė motais tai, kad rytoj vėl čia ateisi pats ar atvesi savo vaikus.Tai ar tikrai žmogus > gyvūnas?Kaip priversti žmones susirinkti viską, ką palieka po savęs?

11 thoughts on “Ar tikrai žmogus > gyvūnas?

 1. apb

  Dėl tos lygybės – Tu esi teisus. Kartais keturkojai mūsų bičiuliai lenkia savo didžiuosius draugus. Ką daryti, kad žmonės taptų sąmoningesni? Auklėjamąjį darbą pradėk nuo savęs ;)Pvz., aš kiekvieną pavasarį darbe organizuoju talką ir mes tvarkome ne tik savo įmonės teritoriją, bet nemažą miestui priklausantį plotą. Tvarkome kapitaliai: surenkame šiukšles, nugrėbiame pernykštę žolę bei lapus, išpjaustome piktžolių kupstus ir pan.Beje, į tokias talkas stengiuosi pajungti ne tik darbuotojus, bet ir mūsų rajono mokyklą. Mokiniai gauna progą įsitikinti, jog rinkti svetimas šiukšles – menkas malonumas, todėl, manau, patys šiukšlių lengva ranka irgi nebemėto.

  Reply
 2. dzore

  Kartais žmones veikia pavyzdys – aš klasiokus buvau išsiauklėjus, kad jei šalia nėra šiukšliadežės, į kišenę kiši šiukšlytę. Iš pradžių klauso, nes nenori, kad burbėtum, bet po kurio laiko įpranta. O visokių žygių po miškus metu nuo mažumės įpratau – atsisėdi pailsėti pakelėje, aprenki šiukšles ir tempi iki gyvenvietės kokios su konteineriais..

  Reply
 3. egidijus

  :-) piktas Vidmantas.žinoma, pasipiktinimas iš tiesų pagrįstas. Centre kiek švariau, o pakrašęiuose, ypač miškeliuose – "žydi" šiukšlės. Bus talka Žemuose Paneriuose, žinai? Gaila, tik, kad politizuota, bet vis tiek taka.Vienas protingas žmogus priminė man nerealų posakį – "Tu už švarą nekovok, imki šluotą ir pašluok!"Ar jau užsiregistravai darom2008 ? O dėl šunų – iš tiesų, kiekvieną pavasarį būna vajus spaudoje ir kitur ant šunų "kakučių" . Šiais metais negirdėti, matyt atsibodo.

  Reply
 4. Vidmantas

  <b>septyni</b>, jeigu vaikštom parke, centre, viešoje vietoje – susirenku. Bet taip nedarau miške. Džiaugiuosi organizuojamomis talkomis ir tai, kad žmonėms rūpi. Jo, egidijau, mačiau, į "Darom" papulti neišeina dėl ankstesnių planų, o Paneriuose noriu sudalyvaut tik neprisimenu kurią tiksliai dieną.O ar dar yra kokių priemonių (be pavyzdžio) paveikti šiukšlintojus?

  Reply
 5. apb

  Mano galva efektyviausia priemonė būtų socialinė reklama. Pamačius šiukšlintoją, nepakenktų su juo draugiškai aptarti gamtosaugos bei ekologijos problemas. Aišku, galima su jais kovoti baudomis ir barniais, bet, kaip visi žinome, negatyvus požiūris dažniausiai duoda atvirkštinius padarinius.

  Reply
 6. sigurdas

  Šaunus įrašas. O Egidijus labai tikslų posakį pasakė irg. Mažiau kalbų daugiau darbų.

  Reply
 7. Blogorama #397 : nežinau.lt

  […] revoliucingai nusiteikusiems, tiek ir abejojantiems „godumas yra gėris“ teiginiais. Patiko. Mirsim nesulaukę? Skęstam šiukšlėse ir džiaugiamės tuo, nes mesti į bendrą krūvą lengviau, nei mesti ant […]

  Reply
 8. hitas

  Kaip priversti žmones susirinkti viską, ką palieka po savęs? &lt;&lt; Tai neįmanoma. Jau nuo seno žmonės taip elgiasi. Ir tikrai kartais net gaila gamtos. Į ką mes ją verčiam? Nors… Ko norėt miestuose…

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *