Alkoholio brukalas

Šiek tiek noriu pakalbėti apie alkoholį. Kažkieno-tai-“brolis”-alkoholis tapo ypač ryškia diskusijų persona po Seimo priimto nutarimo uždrausti gėrimų su laipsniais reklamą nuo 7 iki 23 valandos, įskaitant sporto transliacijas. Nebetąsysiu temos apie bravorų milijonus sportui, bet noriu atkreipti dėmesį į alkoholio ir gėrimo apskritai padėtį mūsų šalyje.Šiek tiek atsilupkime nuo monitorių ir mintimis praleiskime įprastą dieną. Nepaisant to, kad seniai aiškūs alkoholizmo padariniai, o naujausi tyrimai rėkte rėkia, kad mūsų tauta pradeda tiesiog skęsti, nuo pirmųjų žingsnių ryte mus pasitinka “tauriųjų” gėrimų reklamos. Viena viešojo transporto stotelė su “Utena”, kita su “Biržų”, o tarp jų dar reklaminis stendas. Ryškus ekranas prie sankryžos, siūlantis atsigaivinti tiesiog čia ir dabar. Degalinėje tiesiai už pardavėjo nugaros – 40° stiprumo gėrimai, o įvažiuojant į Klaipėdą iš 5km atstumo matosi Švyturio “Švyturys” – “ei, žmogau, juk atvažiavęs būtinai atsigersi?”. Gėrimo viešoje vietoje įstatymas veikia tik nepilnamečiams (gerai nors tiek), o kitiems policija neturi teisės padaryti nieko daugiau, kaip skirti įspėjimą. Kiekvienos šventės metu renginio vieta žaibiškai apstatoma palapinėmis su bačkutėmis, kad visiems būtų patogiau. Jeigu visgi norite kiek atsipūsti ir išgriuvote prieš televizoriaus ekraną ramiam pakiurksojimui įsitikinę, kad bent jau Seimas treptelėjo ir uždraudė reklamuoti alkoholį dienos eterio metu, nuo gėrimo ritualo niekur nepabėgsite. Nors tiesioginė reklama uždrausta, tačiau geriausiu laiko rodomuose filmuose veikėjai ramiai sau stumia žiūrovams į smegenis kaip reikia gerti – štai, įsipilate (tik tuoj etiketę su ranka uždengsiu…), ir vienu mauku. Na, o nuo 11 valandos vakaro nė nepastebėsite, kad prieš akis viliojamai pilstoma “Gera” – ta, vienintelė.Noriu tik parodyti, kad norėdami išsaugoti nepragertas smegenis ir neužprogramuotus alkoholiui vaikus, neužtenka alkoholio reklamos draudimo per televiziją. Reikia viso pluošto rimbo kirčių vien tam, kad apsisaugotume nuo alkoholio brukimo. Kai gauname į pašto dėžutę ką nors nepageidaujamo, išdidžiai ir paniekinamai vadiname tai brukalu, o kai visomis priemonėmis tauta pratinama prie nuodo – alkoholio visose gyvenimo srityse – tai tik reklama. Tik reklama, už kurios teisę rodyti dar kažkam kyla rankos kovoti.Trūksta teisingų sprendimų vientisumo, vienakryptiškumo, sukuriamos bendros vertės jėgos, nes užmušinėdami po vieną uodą sėdėdami šalia ežero nuo įkandimų neapsisaugosime.

10 thoughts on “Alkoholio brukalas

 1. noTime

  Pala pala, Vidma. Tai tu nieko prieš, kad krepšinio rungtynių nerodo tiesiogiai?

  Reply
 2. shiny

  Labai teisingos mintys (: kaip kažkada tabako reklama betkokią uždraudė, tą patį reik ir su alkoholiu daryt. Nes jau užkniso tas brukimas ir žmonių neįsivaizdavimas kaip galima šventes švęsti be alkoholio.O dar geriau padaro kaip Švedijoj – valstybės monopolį visam alkoholiui stipresniam negu 5 laipsniai – parduodama tik specialiose parduotuvėse, kurių nėra taip daug, ir darbo laikas apribotas, ypač savaitgaliais (:Bet tai kas pas mus ryšis kažką tokio drastiško padaryt, štai kur klausimas? Gi skystablauzdžių valdžia.. Net neteisėtai pastatytų pastatų niekaip nenuverčia, bet čia jau kita tema turbūt (:

  Reply
 3. Blogorama #377 : nežinau.lt

  […] 2 ratai. Orai taisosi, metas kinkyti žirgus.Kalba. O ką, jei sukurtume lietuvių kalbą visiškai iš naujo? Be jokio skolinio? Taip, kad visiems reikėtų iš naujo į mokyklą? Ak, bet pedagogų stoka… Gaila.Aukštyn žvilgsnius! Gamtos pažinimas – vaikams. Laikas pradėti dangaus pažinimą.Nauja knyga. Diena, kurią verkiau visą. Į pirkinių sąrašą.Fon. Fonera ir Google nemokamai leidžia tikrinti Gmail pašto dėžutes. Nori prisidėti prie gerų darbų?Už ypatingus nuopelnus. Prisidedu prie Dominyko minties. Lygiai taip dar norėčiau apdovanoti Arnoldą už BlogIn organizavimą.Be gido. Teo gidas mirė, tebus palaidotas. Nors naujiems vartotojams kažko reiktų, jei norime, kad prie interneto prisijungtų ir vyresni žmonės.Per nagus. Nemobiliakas žada trenkti ekrano dangčiu per pirštus, rašančius komentarų purvą. Na, ne taip griežtai, bet turėkite galvoje, kad kompiuteriams pikti komentarai irgi nepatinka.Laipsniai. Brukalas būna ne tik į pašto dėžutes. Yra ir toks, kokio negali išvengti. […]

  Reply
 4. banditaz

  noTime, aš jau kažkur savo mintis dėsčiau. Gali pasiskaityt įstatymu ir juose esančius apibrėžimus, kas yra "reklama" ir "paslėpta reklama". Matai, bene pagrindiniu dalyku apibrėžime yra laikomas to darymas "už užmokesti".Antra, niekur neparašyta, kad į kadrą papuolusi etikėtė jau yra reklama. Ir niekad nebuvo. Ir kodėl ji turėtų būti reklama? Tokiu atveju bet kas, kas rodoma per televizoriu, gali būti laikoma kaip reklama. Aišku, dėl tos daugumos televizijos nepyksta, nes to kažko neva nėra uždraudę.Visai kita piniginga dainelė yra su alkoholio reklama. Matai, jei televizija norėtų, ji jau seniai vienu kitu teismeliu (tai jiems gana įprastas reikalas) sutvarkytu visus reikalus ir įrodytų, kad netyčia į kadrą papuoles alaus rūšies logotipas, už kurio netyčinį demonstravimą jie negavo nė skatiko, nėra reklama. Tačiau kodėl jie tai nedato? Elementaru, drauge Vatsonai. Nes dar iki šil nenori paleisti bene didžiausio pinigų šaltinio – alkoholio reklamos pertraukų metu. Šiuo visuomenės mulkinimu jie siekia, jog būtų atšauktas įstatymas ir jie vėl galėtų žertis pinigėlį už parodytą Ekstros butelį.Juokingiausia, kad visuomen iš karto puola kaltinti Seimą, bet ne televiziją. Joks čia sporto žlugdymas, čia konkretūs ir aiškųs interesų susikirtimai ir tas prakeiktas kapitalizmas :)Jei bent viena televizija (šiaip, konkrečiai galima adresuoti tiesiai TV3) šventai nortų transliuoti sportą tiesiogiai, viską jau seniai būtų išsiaiškinę ir susitvarkę :) Juk pati komisija, prižiūrinti televizijas, yra sakiusi (kažkuriam laikrašty skaičiau), jog stebi ir fiksuoja visus atvejus, o konkrečių veiksmų kol kas nesiima, nes tas įstatymas yra gana neaiškus.Tai vat, baikim verkt dėl niekų. Tabako gaminių reklama irgi yra uždrausta, bet kažkodėl būna pasitaiko jos pamatyti kokį logotipą ar dar ką per sporto varžybas ir kt. laidas. Įdomu?Nereikia spardyt kamuolio tik į vienus vartus ir pamiršti daug didesnį priešą šiuo klausimų.P.S. Viešai deklaruoti gi galima bet ką, įdant pasikelti reitingus. Tas galioja ir televizijai, ir Seimui :)

  Reply
 5. Paulius

  Mano manymu, tai ne nuo to galo pradedama kovoti su alkoholizmu. Užsimojo drausti reklamą, kai tuo tarpu parduotuvėj nepilnamečiams alkoholį ir cigaretes pardavinėja. Be to, kas norės gert, tai vistiek gers.

  Reply
 6. banditaz

  Nėra "ne nuo to galo". Ir iš karto visko nesutvarkysi. Reikia kažkaip perauklt žmones. Kai nauja karta augs mažiau brukant jam alkoholio, tai užaugus mažiau jo nepilnamečiams parduotuvėse pardavinės.Be to, tas varymas ant parduotuvių irgi tik į vienus vartus :) Didžiosiose parduotuvėse neparduota, nebent atrodo tikrai "suagęs", o tos mažosios po truputį nyksta. Na, dar lieka bomžai, kurie nuperką už teisę pasilikt kelis centus grąžos.

  Reply
 7. egidijus

  super, super. ačiū. ir brukalas yra ne tik alkoholis, bet ir visas kitas buitinis šlamštas, kuris mums visiškai nereikalingas/ arba reikalingas, tik visiškai kitoks. čia uždaras ratas – mes patys ir susimokame už tas reklamas, kurios mus skatina pirkti – viskas juk įskaičiuota. neseniai darnus verslo vystymosi konferencijoje išgirdau supreinę mintį, kuriai pilnai pritariu. iš esmės visuomenė yra vartotojai – tai ryšku ypač dabar. mes mokomės mokyklose ir universitetuose įvairių dalykų – nuo matematikos iki dailės. tačiau kas mus moko vartoti – kaip pasirinkti, ką pasirinkti, kas yra mums reikalinga, kas ne, kas sveika, kas ne, kaip skaityti etiketes, rasti koduotą, paslėptą informaciją… ir tt. kas formuoja vartojimo kultūrą? Atsakymas – tas pats pardavėjas, per reklamas. Ir ką, kai siekiama tik naudos, kokios vartojimo kultūros mokoma? kažkada buvo tradicija vaikus išmokyti vartojimo, dėja, to niekada nebuvo Lietuvoje. gal kada bus. o šiaip, be abejo visų pirma turime pradėti kiekvienas nuo savęs.

  Reply
 8. egidijus

  svarbi pastaba – FAKTAS kad brandų pavadinimų vartojimas straipsnyje (-iuose) ir komentaruose taip pat yra reklama. ir nesvarbu koks kontekstas. čia kas mokėsi marketingo man pritars.

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *