IT bedarbiai

Užvakar operacinių sistemų paskaitos pradžioje dėstytojas skyrė keliolika minučių statistiniams duomenims apie Lietuvos IT darbo rinką pristatyti. Gaila, kad į duomenis buvo įtrauktos ir elektronikos gamybos sferos, bet bendra tendencija vistiek išryškėja.Tiesa tokia, kad šiuo metu Lietuvoje yra >3000 laisvų darbo vietų, kuriose reikalingas IT išsilavinimas. Keistai buvo suformuluota: darbo vietų skaičius, kurioms nebuvo rastas tinkamas kandidatas (galima suprasti, jog priežastis galima interpretuoti). Statistikos departamento duomenimis, visose šalies įmonėse darbuotojų, dirbančių su IT, dalis sudaro ~29%. Dar kita tiesa: programinės įrangos sektorius daro didelę įtaką visoms pramonės šakoms ir šio sektoriaus sukuriamo produkto bendra vertė auga. Tai akivaizdi tiesa visame pasaulyje, ne tik sparčiai besivystančioje Lietuvoje.Iš pateiktų duomenų matyti, jog mūsų šalyje trūksta specialistų. Šiais metais Lietuvos universitetuose į informacinių technologijų studijas nebuvo surinktos pilnos grupės, kaip būdavo iki šiol. Kas dedasi Europoje: praėjusiais metais užpildyta tik pusė planinių vietų į IT studijas senojo žemyno universitetuose.Atrodo, kad jaunimą nustojo žavėti daug žinių ir nuolatinio mokymosi reikalaujanti IT profesija, juolab šiandien Lietuvoje šios srities darbuotojas gauna ne ką didesnį atlyginimą už kito protinio darbo sektoriaus darbuotojus. Kadaise kompiuteris atrodė be galo daug perspektyvų teikiantis įrenginys (koks jis ir yra), tačiau šiandien pasikapsčius šioje sferoje matyti, kokia begalė standartų, krypčių  ir technologijų yra išvystyta – ir visa tai reikia žinoti.Kitas mūsų dėstytojas pažymėjo, kad “paprastų” IT darbuotojų paklausa JAV mažėja berods nuo 2001-2002 metų. Be abejo, didelės įtakos tam turėjo outsourcingas,  tačiau ar nepalies tokia tendencija ir Europos? Jo įsitikinimu, išsivysčiusių šalių rinkoms labiausiai reikia aukštos kvalifikacijos IT specialistų, o “juodą darbą” galima atlikti ir Indijoje.O ar šiandien išugdoma pakankamai aukštesnės nei vidutinės kvalifikacijos IT specų Lietuvoje? Panašu, kad ne, tad ir galimybių į mūsų šalį ateiti kokiam pasauliniam gigantui ateiti nėra – tiesiog čia neužteks reikalingų žmonių.Bet kuriuo atveju, gal vertėtų permąstyti IT studijų politiką, įvertinant šio sektoriaus svarbą visoms ūkio šakoms?

6 thoughts on “IT bedarbiai

 1. Darius

  Seniai jau Lietuvoje reikia permąstyti IT studijų politiką. Aš iš universiteto gavau tik labai labai labai nedidelę dalį visų tų žinių (neskaitant paskutinio semestro, kur gavau labai daug…), kurių man reikia — visą kitą išmokau pats, skaitydamas papildomai arba tiesiog dirbdamas. Tai KPŠ — kokia man nauda tuomet iš to universiteto?..

  Reply
 2. Vidmantas

  Taip, apie universitetų prieštaringą poziciją IT studijų programose galima visą atskirą straipsnį suraityti.

  Reply
 3. asterisk

  O kam studijuoti IT, kai gali tiesiog ten eiti dirbti ir be studijų ? Be to lietuvoje labiau apsimoka freelancint.

  Reply
 4. Blogorama #349 : nežinau.lt

  […] muzikos? Ką dar galima rašyti į Google paieškos laukelį? Kaip katės suartina žmones? Kokių darbo vietų visada yra laisvų? Kokios orientacijos vyrai žiūri „Nekviestą meilę 2“? Kuri reklamos agentūra […]

  Reply
 5. Sepa

  "Atrodo, kad jaunimą nustojo žavėti daug žinių ir nuolatinio mokymosi reikalaujanti IT profesija, juolab šiandien Lietuvoje šios srities darbuotojas gauna ne ką didesnį atlyginimą už kito protinio darbo sektoriaus darbuotojus." – pakalbėjęs su keliais pažįstamais iš savo rato susidarau nuomonę, kad didėja žmonių ratas, kurie į universitetus keliauja vien tik dėl to, pasak jų, "šikpopierio". O į tikrąjį darbą įsuks tėvelis ir mamytė, broliukas ar sesutė, kiemo draugai ir pan. :) Man tai koktu klausytis tokių paistalų ir apskritai jei tas požiūris plis – bus blogai. Tikiuosi nereikia aiškinti kodėl…"galimybių į mūsų šalį ateiti kokiam pasauliniam gigantui ateiti nėra – tiesiog čia neužteks reikalingų žmonių" – nėra žmonių, bet galimybių yra. Google svarsto apie štabą Kaune, nesenai verslo žiniose straipsnis buvo.asterisk: "O kam studijuoti IT, kai gali tiesiog ten eiti dirbti ir be studijų ? Be to lietuvoje labiau apsimoka freelancint." – su šituo dalyku smarkiai nesutinku, nors žinoma visada galima dirbti be studijų. Priežastys yra dvi – studijos tikrai DUODA žinių – darbe aš pritaikau nemažai to ką išmokstu universitete ir esu 100% tikras, kad kai kurių dalykų be studijų neišmokčiau. Dėl freelancinimo taip pat nesutinku, nors esu freelancines tik kelis kartus, ir iš mano patirties – projektai ateinantys freelanceriui nėra itin sudėtingi (nesakau, kad lengvi kaip "šuns papai" :-) ) ar kažkuo išsiskiriantys (galbūt kažko nematęs esu), o tarkim dirbant rimtoje kontoroje gali gauti tokius projektus, kad ohoho… ho.. o…. Bet ir įrodyt reikia, kad tokių projektų esi vertas, tai užtrunka ir tai dažniausiai atbaido freelancerius. Tačiau pasiekus tiek, šitie įdomūs projektai nuolat skatina tobulėti ir pamatyti krūvas įdomių projektų…Ir čia žinoma buvo "My Humble Opinion". :)

  Reply
 6. elt.lt » Blog Archive » Aukštojo mokslo “reforma”

  […] rašiau, kokia statistinė situacija dėl tokių sričių specialistų poreikio, o situacija tik blogėja. […]

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *