Spartos paradoksas

Prieš kelis mėnesius mano brolis apibūdino situaciją, kurioje gyvename beveik kiekvienas.

Ar nėra keista, kad išleidžiami naujausi kompiuteriai, bet pasinaudojus realiai jokio spartos padidėjimo nesijaučia?

Iš tikrųjų, laikas pamąstyti. Fiziniai kompiuterio komponentai nesustabdomai tobulėja ir vien per paskutinius kelis metus bent jau padvigubino standartinio asmeninio kompiuterio galimybių apimtis. Atrodo, kad didėjant milijardų operacijų per sekundę skaičiui, atminties apimtims ir duomenų perdavimo vietinėmis magistralėmis greičiui, mūsų dabartiniai kompiuteriai turėtų būti lyg raketos palyginus su kompiuteriu prieš kelis ar dešimt metų.Bet, juk akivaizdu, taip nėra. Kodėl?

 • Programuotojų darbas yra brangus, technika – pigi. Vadinasi, nebėra akstino taupyti resursus. Deja, nuo vieno grėblio užlipta ant kito – resursų išeikvojimo. Atrodo, kad didieji programinės įrangos (PĮ) grandai pradeda atsibusti, kol kiti dar tik tingiai kasosi pašones. Pavyzdžiui, prie Photoshop naujausių versijų tikrai padirbėta resursų valdymo sekcijoje. Ko negaliu pasakyti apie Windows Vista.
 • Neteisinga kryptimi žvelgianti konkurencija PĮ srityje. Požiūris, jog jeigu mano konkurento programa turi X funkcijų, tai mano privalo tureti bent jau X+2 yra tiesi automagistralė į spartos paradoksą. Programos-gigantai, kurių visas funkcijas žino vienas naudotojas iš 10 000, o panaudoja dar mažiau, yra visai čia pat, kiekvieno mūsų kompiuteryje! Deja, viskas net ir IT srityje, kainuoja. Mums tai kainuoja mūsų laiką. Atrodo, kad pirmi teisingai į viskas-viename problemą pažiūrėjo internetinių paslaugų tiekėjai – šiuo metu populiaros tarnybos, kurios atlieka vieną-dvi funkcijas, yra paprastos, intuityvios ir patikimos. Lyg ir taikomąją programinę įrangą pasiekė tokia banga, kuri atneša vis daugiau “vienos funkcijos” programėlių, užimančių saikingus atminties kiekius.
 • Galimybė laisvai šiukšlinti. Beveik kiekvienas IT žmogus kompiuteryje turi programą, kuri atsakingai ištrina programą Y. Standartinės programos Y priemonės toli gražu neišvalo sistemos, neretai palikdamos krūvas nereikalingų failų ir registrų. Kuo daugiau nereikalingų reikšmių registre ir šiukšlių diske – tuo lėčiau kompiuteris vykdo įvairias operacijas.
 • Nuomonė, jog rimta, daug funkcijų turinti programa (ar OS), privalo turėti penkioliką skirtingų būdų save grafiškai pateikti vartotojui, o bent pusė iš jų turi palaikyti 3D efektus, permatomumą ir kitus high-end grožius. Tik užmeskite akį į Windows Vista. 95% vartotojų didžiąją dalį grožybių yra priversti išjungti, kad darbas vyktų sklandžiau. Manau, jog langų grožiu turėtų užsiimti specialios tam skirtos programos, kurias esant reikalui galima paleisti, o pačios darbo priemonės turi būti sparčios, orientuotos į tikslą ir patogumą.

Tai, manyčiau, pagrindinės priežastys, kodėl šiandien gyvename patogiau, bet vis dar lėtai.O kada spartos paradoksas liks tik istorija?

3 thoughts on “Spartos paradoksas

 1. Blogorama #348 : nežinau.lt

  […] Istorija apie spartos paradoksą ir programas-nutukėles. II. Šv. Jonų bažnyčios ir per mažo garso byla. III. Didysis apgavikas ir pilkoji masė. IV. […]

  Reply
 2. scania

  Net nemokamos ir mažos programos ,,tunka” ,kaip pavyzdžiui Irfanview. Tik nutukimo laipsnis skiriasi :)Programas storina ir pataisymai – taisoma ne klaidų šalinimu, bet lopo uždėjimu. Ir lopai nėra iš lengvųjų veislės…

  Reply
 3. Dalius

  Dėl OS’o grafinės aplinkos tai čia jau tikrai Vistos problema, kai daroma dėl grožio, o ne dėl vartotojo patogumo. T.y. dalis visų tų skambaliukų yra padaryta ne tiek dėl grožio, o kadangi visa ta animacija sukuria tolydumo įspūdį ir žmogaus protui lengviau suvokiama. Manau yra internete ir tikslesnės informacijos ;)

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *