Elektroninės bibliotekos vizija

Kuriam iš Jūsų neteko grūstis eilėse bibliotekoje, ginčytis, jog JAU atidavėte TĄ knygą arba terminas DAR nesibaigė? Nors čia kelis įrašus atgal interneto struktūrai siūliau bibliotekos pavyzdį, tačiau šiandien norėčiau pasižiūrėti į kitą pusę iš savo matymo taško. Nežinau kokia yra situacija kituose miestuose, bet Klaipėdoje nėra normalios šiuolaikinės bibliotekos. Žinau, jog vienoje Šiaulių mokyklų yra puikiai realizuota šiuolaikinės bibliotekos vizija – elektroninės bibliotekos vizija. Skamba grėsmingai, tačiau terminas “elektroninė” šiuo atveju nereiškia, jog visas knygas norėčiau sutalpinti į informacijos laikmenas. Tai kaip čia suprasti?Prieš savaitę skaičiau būtent apie tos e-bibliotekos veiklą, sistemą, kuri įrengta Šiaulių mokykloje. Žinoma, aš nebučiau aš, jeigu nebūčiau pamiršęs nusirašyti adreso ar bent mokyklos pavadinimo :) Kaip viskas atrodo? Bibliotekos lankytojai (šiuo atveju – moksleiviai) turi korteles su brūkšniniu kodu. Atėjęs jis pateikia šią kortelę, kurią darbuotojas nuskenuoja su spec. įranga (pvz. parduotuvėje “išmuša” prekes) ir kompiuterio ekrane mato šio lankytojo paimtas knygas ir kitą reikalingą informaciją. Knygas, kurias grąžina taip pat “išmuša”, kaip ir paimtąsias. Lankytojas paleidžiamas namo su naujom knygom. Ko išvengiame?

 • Didelės painiavos su popierinėmis lankytojų kortelėmis. Žaidimai su lankytojų kortelėmis – pasenę ir nenašūs. Ne retai kortelės susimaišo, pasimeta, susiglamžo, apsitrina, o dar dažniau viena bibliotekos darbuotoja neįskaito kitos darbuotojos rašto.
 • Sumažiname eiles. Palyginkime visą knygos atidavimo-pasiėmimo ciklą. Senasis atvejis – lankytojas pasako/parodo savo duomenis, tuomet darbuotoja suranda archyve kortelę, atšifruoja atiduodamas knygas, ilgai ir nuobodžiai užrašinėja krūvą naujų, duoda pasirašyti, išleidžia lankytoją, o po to tą pačią kortelę reikia įgrūsti atgal į tikslią vietą archyve, nes kitaip kils painiava ateityje. Antrasis atvejis – kontaktas “lankytojo kortelė->kompiuteris”, kompiuteris nuskaito jo informaciją per šimtąsias sekundės dalis, darbuotoja “atžymi” atiduodamas knygas, nuskenuoja naujas, atleidžia lankytoją. Skirtumas akivaizdus.
 • Bibliotekos apskaitos vargų. Tiksliai galime žinoti kiek lankytojų turėjome šiais metais/šį mėnesį/šiandien, kiek lankytojų dažnai lankosi, kas neatidavė knygos laiku galime sužinoti vienu pelės judesiu. O jau net neverta užsiminti apie lankytojo klausimą “ar dar turite tokią ir tokią knygą” – paieška užtruks ne lakstymą nuo vienos eilės prie kitos, o lygiai tiek laiko, per kiek suvedamas knygos pavadinimas.

Bet yra ir trūkumų:

 • Visos knygos privalo būti sužymėtos – šis trūkumas svarbus tik pradžioje persiorientuojant.
 • Gana svarbus minusas – vartotojo identifikacija. Kaip sutrukdyti naudotis tokia kortele asmeniui, kuris pvz. rado ją gatvėje? Juk asmens parašo nelieka. Reikėtų galbūt naudoti nuotraukas, arba pateikti kartu su kitu asmens dokumentu. Galvosūkis ateičiai.

Viskas – tik didelis noras. Bet jau turbūt matote, kad viskas kvepia dideliais dideliais pinigais. Todėl siūlau supaprastintą variantą mokykloms: nereikia pirkti jokių skenavimo aparatų ar įvedinėti brūkšninių kodų knygose. Visos knygos mokyklų bibliotekose jau yra sunumeruotos unikaliais numeriais, pasinaudoti reikėtų jais. Kiekvieno moksleivio pažymėjimas taip pat turi unikalų numerį, kurį bibliotekos darbuotoja įvestų į kompiuterį, tada įvestų atneštų knygų kodus, tas pats su imamomis knygomis. Procesas trunka kiek ilgiau, tačiau matys matėte, kaip įpratęs žmogus spaudinėja skaičiavimo mašinėlę. Mokyklai reikėtų išskirti 2-4 kompiuterius, vieną būtinai pastatyti izoliuotą pilnai apsaugotą kaip duomenų bazės serverį, o likusius – pačioje bibliotekoje. Šią sistema paprasta įgyvendinti – serveryje paleidžiame Apache serverį, programuojame Perl/Python/PHP (arba kuo tik norite), remiamės MySQL arba Jums labiau patinkančia duomenų baze. Reikia rasti tik patikimą žmogų, geriausiai moksleivį, kuris praktikos ir mokyklos gerovės vardan paplušėtų kelias dienas gamindamas bent pirminį sistemos stuburą.Teliko tik pati sudėtingiausia grandis – mokyklos vadovybės konservatyvumas ir Jų noras…

9 thoughts on “Elektroninės bibliotekos vizija

 1. GodZero

  Turbut tas moksleivis butumet Jus, ponaiti? :)O siaip tokia biblioteka turi LCC. Ir ten kyla vienintele beda – zmoniu nesaziningumas. T.y. vietoj to, kad nueini prie stalo ir parodai savo library card, kuri turi bruksnini koda ir tavo nuotrauka, tu gali iseit isidejes knyga i kuprine. Taciau sia problema issprende irgi gan nesunkiai: idejo skenavimo irengini, kuris prededa kriokt jei bandai issinest knyga jos neismagnetines. Zinoma, ir cia yra "skyliu" – ogi ta magnetuka galima tiesiog ispjaut su skalpeliu.Taigi, pries anonsuojant, kad neraelektroniniu biblioteku, siulyciau apsilankyt LCC ir paziuret kad vistik YRA! :)

  Reply
 2. LaGoo

  Siauliuose taip veikia Viesoji biblioteka. Patogumas 100%. Nei eiliu, nei vargo ieskant knygu, jei tiksliai zinai pavadinima ir autoriu paklausi pasako yra, ar nera bei kokioje eileje padeta. Del vogimo knygos imagnetintos, i patalpa su krepsiais, ar paltais neileidziama. Manau, ir mokykloje tai butu labai gera sistema. O kokioje Siauliu mokykloje tai padaryta?

  Reply
 3. banditaz

  pastebejimas paskutinei pastraipai. tox supaprastintas ishdavimas vel turi ta pati minusa: Tu pasimdamas knyga dedi parasha, kad ja pasiemi. Na mokyklose nesaziningu bibliotininkiu gal ir neatsirastu, bet ka gali zhinot, viena dien ateini ir matai kad paemei knygas, kuriu niekuomet akyse nematei =] bauda: nauja knyga

  Reply
 4. Kristina

  to LaGoo, Siauliuose taip veikia Romuvos vidurines biblioteka, kiek zinau is pradziu ten buvo painiavos, bet veliau moksleiviai priprato ir liko labai patenkinti. Bet del sitos dalies, kad galima issinesti nenuskanuota knyga- tai juk lygiai taip galima issinesti ir i kortele irasomas knygas, cia jau priklauso tik nuo skaitytojo saziningumo :]

  Reply
 5. Donatas IIIalfa:D

  cha cha cia geras radau vidmio svetaine, jei vidmi netingesi kada tai parsyk man y emaila, kada bus naujos foto ateisiu paziuresti:) Donatas_13_@one.ltnu bet cia tai geras… nzn dar to;)

  Reply
 6. cruger

  VGTU yra kazkas panashaus, siedi namie uzsisakai knygas internetu ir paskui pasiimi per kelias minutes kad ir 20 knygu, nes gtavo studento pazimejima nuskanuoja ir viskas ir isheini su knygomis

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *