Pirmi žingsniai

Kad ir kur eitumėt visada būna pirmieji žingsniai. Ar kada nors jie buvo lengvi? Tai sakydamas turiu galvoje pirmus žingsnius pradedant naudotis Linux operacine sistema. Taigi norėčiau išdėstyti ką, kaip ir kada reikėtų daryti, instaliuoti, redaguoti ką tik įsirašius Linux. Žinoma, neprofesionalo čia patarimai, tačiau gal kam pravers (supraskit – kritika laukiama).Taigi tarkime, kad prieš jus – šviežiai įdiegta Linux (pats naudoju Fedora, todėl dauguma punktų tiks konkrečiai Fedorai/Red Hat). Turbūt jau teko girdėti apie tai, kad Linux’e yra toks dalykas kaip konsolė (arba komandinė eilutė). Iš pradžių mums reikia būtent ją pasileisti. Spausk tą mygtuką, kuris ant Windows buvo gražiai (arba ne) apipaišytas žodžiu “Start”, pasirink “Run Application” (arba “Run program”, priklauso naudojate Gnome, KDE ar kitą grafinę aplinką”). Iššokusiame langelyje parašyk “konsole” ir spausk ENTER. Prieš Tave – daiktas, be kurio po savaitės neįsivaizduosi kompo – Linux komandinė eilutė konsolė. Pats laikas pradėti statyti sistemą ant kojų :)1. Pagrindinės komandos, kurių tikrai prireiks. Laužtiniai skliaustai nurodo argumentus, t.y. papildomus žodžius, adresus, raktus, naudojamus su komanda.

cd [direktorija] – šia komanda konsolėje vaikšoma po katalogus. Pvz.: cd muzika/ ir konsolė nueis į katalogą “muzika”. Komanda cd be argumentų (komanda cd ir daugiau nieko) sugrąžina Tave į namų katalogą (/home/tavo_vartotojo_vardas).ls – pateikia katalogo turinį. Komanda ls su argumentu -l (ls -l) pateikia detalesnę informaciją.pwd – parodo kur šiuo metu esate (tikslus kelias iki katalogo).wget [failas] – konsolinė programa, siunčianti failus arba tiesiog failų downloaderis. Naudojimas – wget http://kazkoks_adresas/failo_vardas. Failas bus išsaugotas į tą katalogą, kuriame paleidžiate programą.man [komanda] – pagalbos sistema. Jeigu nežinai arba užmiršai ką kokia nors programa ar komanda atlieka, parašyk man komandos_vardas (pvz.: man ls). Deja viskas anglų kalba. Išeiti iš pagalbos galima su klavišu “q”, versti sekantį puslapį su space.rpm [failo vardas] – paketų administravimo programa. Su šia komanda galima instaliuoti, trinti, atnaujinti, gauti įvairios informacijos apie programas, paketus, priedus, instaliuotus (arba dar ne) į Tavo Linux. Komanda rpm -ivh failo_vardas.rpm instaliuoja programą iš failo failo_vardas.rpm (galūnė turi būti *.rpm), rpm -e programa trina programą iš sistemos. Platesnis panaudojimas atsiskleis vėliau.Tai pirmosios kelios komandos, kurios bus reikalingos ir naudojamos šio (howto?) straipsnio eigoje. Kaip viskas vyksta? Iš esmės dabar įrašysime kelias programas, kurios bus naudingos ateityje. Tam reikalingos root teisės, kurias tu be abejo turi, tačiau naudojiesi paprasto vartotojo prisijungimu, nes taip saugiau (o jei ne, tai bėk taip padaryti). Kiekvieną kartą irašant programą, redaguojant svarbesnius nustatymus reikėtų prisijungti prie root vartotojo su komanda su, įrašyti root slaptažodį, padaryti ką norėjai ir atsijungti. Ilga, painu? Tam yra komanda sudo, kurią visų pirma reikia priversti veikti. Rašyk konsolėje su, paspausk enter ir įvesk root slaptažodį. Nenustebkite, kad kai įvedinėjate slaptažodį nieko nesimato – taip ir turi būti.

[vidmantas@akys vidmantas]$ suPassword:[root@akys vidmantas]#Tada rašykite vi /etc/sudoers. Vi yra tekso redagavimo programa. Prieš Tave – failo sudoers turinys. Iš tikrųjų į eilutes, kurios prasideda simboliu #, gali nekreipti dėmesio – tai yra komentarai, kuriuos sistema ignoruoja. Mus domina tik eilutė(s) be #. Pradžioje turėtų būti tik toks įrašas (be grotelių): “root ALL=(ALL) ALL”. Su klaviatūra paslink žymeklį į šios eiltės galą paspausk bet kurią raidę ir tada spausk ENTER – Tu pradėjai redaguoti failo turinį. Svarbu, kad eilutė su root išliktų nepaliesta. Tada žemiau įrašo su root įrašykite: “Jūsų_vartotojo_vardas [čia paspauskite TAB] ALL=(ALL) ALL”, pvz.: jei mano vartotojo vardas yra vidmantas, tuomet įrašyti reikia “vidmantas ALL=(ALL) ALL” (be kabučių žinoma). Jei viskas gerai, tada paspauskite ESC (escape, na tas kur kairėj nuo F1… taip, šitas), surinkite dvitaškį, w, šauktuką, turi apačioje parašyti taip: “:w!”. Tada spauskite ENTER – ką tik įrašei save į žmonių, galinčių atlikti root komandas neprisijungę prie root. Kad išeitumėte iš failų redaktoriaus surinkite “:q” (be kabučių…). Teliko surinkti exit ir grįši į savo vartotojo vardo aplinką. Nuo šiol jeigu kokiam nors veiksmui reikia root teisių, reikia rašyti taip: sudo kažkokia_komanda, o kai paprašys slaptažodžio, įvesti savo vartotojo vardo slaptažodį. Paprasta.Kitas žingsnis – apt diegimas. Apt yra paketų valdymo ir instaliavimo programa, naudojama daugiausia Debian sistemose, tačiau puikiai veikianti tiek pas mane Fedoroje, tiek Red Hat. Fedora turi ir kitą integruotą paketų valdymo programą – yum, bet aš asmeniškai teikiu pirmenybę apt. Siunčiamės apt ir instaliuojam (ką reikia rašyti yra pabraukta):

[vidmantas@akys vidmantas]$ wget http://dag.wieers.com/packages/apt/apt-0.5.15cnc6-1.1.fc2.dag.i386.rpm–22:40:31– http://dag.wieers.com/packages/apt/apt-0.5.15cnc6-1.1.fc2.dag.i386.rpm=> `apt-0.5.15cnc6-1.1.fc2.dag.i386.rpm’Resolving dag.wieers.com… 212.204.244.42Connecting to dag.wieers.com[212.204.244.42]:80… connected.HTTP request sent, awaiting response… 302 FoundLocation: http://apt.sw.be/packages/apt/apt-0.5.15cnc6-1.1.fc2.dag.i386.rpm [following]–22:40:31– http://apt.sw.be/packages/apt/apt-0.5.15cnc6-1.1.fc2.dag.i386.rpm?=> `apt-0.5.15cnc6-1.1.fc2.dag.i386.rpm’Resolving apt.sw.be… 193.1.219.82Connecting to apt.sw.be[193.1.219.82]:80… connected.HTTP request sent, awaiting response… 200 OKLength: 917,551 [application/x-redhat-package-manager]100%[=======================================>] 917,551 13.29K/s ETA 00:0022:41:35 (14.26 KB/s) – `apt-0.5.15cnc6-1.1.fc2.dag.i386.rpm’ saved [917551/917551][vidmantas@akys vidmantas]$ sudo rpm -ivh apt-0.5.15cnc6-1.1.fc2.dag.i386.rpmTeliko paspausti ENTER ir, jei neiškils jokių netikėtumu, po įvesto slaptažodžio bus instaliuotas apt. Instaliavus apt, reikia įvesti šias komandas: sudo apt-get update, o šiam procesui baigus darbą sudo apt-get upgrade. Po šių komandų programa automatiškai suras pasenusius sistemos komponentus ir juos atnaujins, tiesiog upgreidas. O dabar trumpai apie apt naudojimą:

apt-cache search programa – ieško savo duomenų bazėje programų su nurodytu pavadinimu ir jas pateikia kaip sąrašą.apt-get install programa – suieško ir instaliuoja programą pavadinimu, kurį įvedėte. Ne visos programos būna apt duomenų bazėje!apt-get update – atnaujina savo duomenų bazę, rekomenduotina tai daryti kartą per parą.apt-get upgrade – atnaujina sistemą.Dar gali kilti klausimas – kam tas apt reikalingas, jeigu galima instaliuoti programas su rpm? Linux egzistuoja toks dalykas, skambiai vadinamas “depencies hell”, kuomet viena programa, kurią norima įrašyti, reikalauja jau instaliuotos kitos programos, o ši dar kitos (ir taip gali būti tikrai netrumpa grandinė). Gali atsitikti taip, kad norint instaliuoti vieną mažytę programėlę prireiks susirasti ir įsirašyti dar 10 programų ar libų (dinaminių bibliotekų, atitikmuo windows – dll’ai). Apt automatiškai suranda ir instaliuoja reikiamas programas, todėl vartotojas nieko neveikia, o tik sėdi ir džiaugiasi, kad apt viską daro už jį :) Nepamiršk kuo dažniau atnaujinti sistemos – sudo apt-get update ir sudo apt-get upgrade. Taigi, galime daryti išvadą, kad apt == gėris :)Jeigu pasirinkote turėti Fedora Core 2 (arba Debian, kuris garsėja dideliu paketų pasirinkimu), beveik viskas, ko Jums prireiks gyvenimui Linux jau yra instaliuota kartu su sistema. Ups, negroja XMMS mp3 failų? sudo apt-get install xmms-mp3 – taip paprastai sprendžiamos problemos. Ir galui – vienas didelis patarimas pradedantiesiems – skaitykite. Skaitykite failus README, INSTALL – tai tikrai padės išspręsti kilusias problemas. Dokumentacija Linux nėra betikslis, bereikšmis ir be jokios informacijos dalykas kaip būdavo Windows, dokumentacijoje yra labai daug naudingos informacijos. Jeigu susidūrėte su problema, nukopijuokite esminį punktą (jei tai iš konsolės) ir, nupastinę į google, ieškokite – pagalba teikiama visur ir tikrai kam nor iškilo tokia pati problema kaip ir Jums. Tik reikia skaityti. Kantrybės, juk Jūs einate teisingu keliu! Open source forever!

9 thoughts on “Pirmi žingsniai

 1. br

  Argi būna žmonių, kurie savo kompiuteryje turi instaliavę linux, bet dar nežino, kas yra ls, cd, man ir apt?

  Reply
 2. godgard

  kadangi be kritikos nemoku, tai norėčiau pabrėžti keletą klaidų:1. konsolė (console) tai nėra tas terminalo langas, kurį tokiu įtartinu būdu siūlėt leist. ir konsolė, tai nėra komandinė eilutė. ta pati komandinė eilutė yra ir terminale, ir konsolėje.2. kad pradėt rašyt vi redaktoriuje reikia spausti ne bet ką, o būtent „insert“, raidelę „i“ arba „a“ (nebent dar yra kokie „karšti“ klavišai, apie kuriuos šiuo metu pamiršau). pakeitimus saugojame tiesiog su :wq!, nes kam lėtai trepsėt, kai galima viską vienu didesniu žingsniu padaryt? o naujokam derėtų patart kokį nors paprastesnį naudojime teksto redaktorių, kaip kad pico, nano, joe ar kitką.3. nėra ko liūdėt, kad dokumentacija yra pagrinde pasauline kalba parašyt. šią kalbą privalo mokėt visi, o jei nemokat — pradėkit nuo jos mokymosi, o ne nuo linux knaisymo. o jei taip rūpi gimtąja kalba parašyta dokumentacija, tuomet kodėl patys vartojate anglų kalbos terminus?nežinau ar gražu būtų kabinėtis prie gramatikos.. bet tai ai, tiek jau to.paguodos prizas — gerbiam už entuziazmą.

  Reply
 3. Dantis

  Nekreipkite p.Vidmantai i &quot;vaiku&quot; kritikas.<br />Toks jau Lietuviskas mentalitetas.<br />Jusu svetaine net labai naudinga.<br />Man seniai ne 18’a, bet kuo toliau i metus, tuo ziuri, kad maziau ko moki, o tie visaziniai vinies ikalti nemoka.<br />Sekmes Jums.

  Reply
 4. cccagas

  Kritika irgi ne prosali, is jos galima taip pat kai ka suzinoti.<br />Dekui, Vidmantui, man si informacija buvo didelis zingsnis i nauja pasauli! :)

  Reply
 5. samsungz

  labas vidmantai as nesuprantu vieno dalyko parsisiunciu programa pvz. cedega ir nesuprantu kaip per console ja instaliuoti gal gali padeti ?<br />

  Reply
 6. Vidmantas

  Labas,<br />tai tiesiogiai priklauso koks tai paketas ir kokia distribucija naudojiesi, bendro atvejo nėra. Pabandyk google paieškoti tokiu tekstu: failo_galūnė linux distribucijos_pavadinimas install cedega ar panašiai, manau turėtum nesunkiai rasti.

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *